ОШ " БОРА СТАНКОВИЋ " - Кленике
УЧИОНИЦА - КОВНИЦА ЗНАЊА И УМЕЊА

Претрага


Анкета
Тест питање?

Одговор 1
Одговор 2
Одговор 3


Резултати
Вести
  • УПИС У ПРВИ РАЗРЕД 2021/2022

    15. Mart 2021 17:21ПОШТОВАНИ РОДИТЕЉИ БУДУЋИХ ПРВАКА!
    Обавештавамо Вас да ће се упис деце у први разред основне школе, за школску 2021/2022. годину обавити у времену од 01. априла 2021. до 31.маја 2021.
    Упис у основну школу обавезан је за децу рођену од 1.марта 2014. до 1. марта 2015. године.
    Деца рођена између 1. марта и 1. септембра 2015. године, а чији родитељи желе да она пођу раније у школу, могу да се пријаве за проверу спремности за полазак у први разред.
    И ове године родитељи / други законски заступници који су грађани Републике Србије могу електронским путем да закажу на Порталу еУправа термин за упис и тестирање детета у основну школу покретањем услуге еЗаказивање термина за упис и тестирање детета у ОШ.
    Потребно је да:
    • Будете регистрован корисник, односно имате креиран налог на државном порталу за електронску идентификацију eID.gov.rs
    • Покренете услугу на Порталу еУправа (Услуге → Образовање → еЗаказивање термина у ОШ)
    • Закажете термин у школи којој Ваше дете територијално припада
    Приликом уписа није потребно да прилажете документа, јер ће их школа прибавити по службеној дужности, и то:
    • Извод из матичне књиге рођених
    • Уверење о пребивалишту
    • Уверење о похађању припремног предшколског програма
    • Потврду о обављеном лекарском прегледу – лекарско уверење*
    * Изузетак је само лекарско уверење уколико сте преглед обавили код приватног лекара.
    Напомена 1: Термин можете да откажете 24 часа раније. Уколико не откажете термин и не дођете у заказаном термину у школу, систем Вам неће дозволити да наредних 14 дана резервишете нови термин за упис и тестирање детета у основну школу електронским путем. У том случају, родитељи ће морати директно да се обрате школи и закажу нови термин.
    Напомена 2: Уколико имате додатна питања и недоумице у вези са заказивањем термина, обратите се контакт центру на 011/73-505-57. Телефонска подршка доступна је од 22. марта 2021. године и током трајања уписа у основне школе сваког радног дана од 7.30 до 15.30 часова.
     
    Директор школе,
    Слађан Цветановић
  • ОБАВЕШТЕЊЕ

    27. Novembar 2020 20:55

    Нове мере за организацију рада школе

    Поштовани ученици и родитељи,

    Обавештавам вас да је Влада Републике Србије, на основу препорука Кризног штаба усвојила нове мере за организацију рада основних и средњих школа и измену школског календара за школску 2020/2021. годину.
    У периоду од 30.11. до 18.12.2020. године образовно-васпитни рад организује се на следећи начин:
    Ученици од првог до четвртог разреда основне школе настављају са непосредним образовно-васпитни радом, на исти начин као и до сад.
    Ученици од петог до осмог разреда образовно-васпитни рад оствариваће путем наставе на даљину, уз коришћење школске платформе (система за управљање учењем,  Гугл учионица, Зоом платформа) и путем Јавног медијског сервиса Србије.
    Распоред часова остаје непромењен, а настава почиње у 8:00 и одвијаће се у реалном времену у терминима предвиђеним постојећим распоредом звоњења.
    Наставници воде евиденцију о присуству часовима наставе на даљину.
    Наставници ће имати у виду укупна задужења која се задају ученицима на дневном или недељном нивоу и примењиваће индивидуализовани приступ ученицима. Потребан материјал за израду домаћих и пројeктних задатака, практичног рада, огледа, лабораторијских и других вежби, као и могућих провера знања ученика, поставиће на платформу радним данима у периоду од 7:30 до 19:30 часова.
    Прво полугодиште на територији Републике Србије завршава се 18.12.2020. године. Зимски распуст почиње 21.12.2020. године и траје до 15.1.2020. године. Друго полугодиште почиње 18.1.2020. године.
    Додатна упутства о начину рада, одржавању часова и оцењивању ученици ће добити од одељењског старешине и наставника у оквиру Гугл учионица или Зоом платформе. О евентуалним изменама бићете благовремено обавештени.
    Ученицима ће на платформи РТС планета и РТС 2 и РТС 3 и даље бити доступни снимљени часови.
    Надам се да ћемо сви заједно успети да савладамо и све изазове који су пред нама.
    Запослени у нашој школи су спремни да вам помогну, уколико буде тешкоћа у раду на овакав начин.

     

    Срдачан поздрав!

Банери



Администрација


Календар
Април 2024
НЕДПОНУТСРЕЧЕТ ПЕТСУБ
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930


НАСТАВА НА ДАЉИНУ

Обавештење о остваривању образовно-васпитног рада учењем на даљину за ученике

Обавештавам вас да је Влада Републике Србије одлучила да се због тренутне епидемиолошке ситуације у земљи привремено обустави непосредни образовно-васпитни рад у основним и средњим школама на територији Републике Србије.
У циљу остваривања права ученика на образовање, Министарство просвете, науке и технолошког развоја припремило је оперативни план за наставак рада школа у отежаним условима, кроз остваривање образовно-васпитног рада учењем на даљину.
Почетак реализације образовно-васпитног рада учењем на даљину је 17. март 2020. године. Остваривање учења на даљину предвиђено је кроз различите начине и приступе у остваривању комуникације са ученицима и родитељима (законским заступницима).
У организованом учењу на даљину које обезбеђује Министарство, фокус је на програмским садржајуима опште образовних и стручних предмета са највећим фондом часова. Осим тога, школе су у обавези да у складу са сопственим ресурсима осмисле начине реализације учења на даљину. Предвиђено је да ће се садржај учења на даљину емитовати на трећем каналу РТС-а, за ученике основних школа. Свакоденвно, почев од осам часова, шест дана у недељи, биће емитовани садржаји за ученике основне школе.

Часови ће бити емитовани на РТС каналу 3 према распореду по разредима, који ће дан пре емитовања бити доступан на сајту Министарства просвете www.rasporednastave.gov.rs. За ученике од првог до седмог разреда блок од по два часа дневно. За ученике осмог разреда блок од по три часа дневно, од којих ће два увек бити српски и математика, а трећи час је један од предмета који се полажу на завршном испиту. За ученике које раде по ИОП-у 1, 2 или 3 наставници ће припремати посебне материјале. *Неопходно је да се комуникација између наставника, ученика и родитеља обавља путем СМС порука и друштвених мрежа (Viber, WhatsApp….) Упутства и педагошке препоруке за коришћене платформи у учењу на даљину моћи ће да се нађу на страници www.rasporednastave.gov.rs и њихово коришћење је бесплатно. У жељи да сачувамо своје здравље и здравље људи око нас.
Срдачан поздрав, директор школе Слађан Цветановић

8. СЕПТЕМБАР - СВЕТСКИ ДАН ПИСМЕНОСТИ

Датум: 23. Novembar 2015 02:07 Категорија: Обавештења

8. СЕПТЕМБАР -  СВЕТСКИ ДАН ПИСМЕНОСТИ

     Тек што је почела школска година, а стигао је дан који свака школа слави самим својим постојањем: осмог септембра се обележава светски дан писмености са циљем да се укаже на важност описмењавања свугде у свету. Писмо је својеврсни идентитет како народа, тако и појединца. У складу са тим, на часовима језика, део часа је посвећен обележавању овог празника, проглашеног од стране УН. Ево шта је прочитано ученицима тога дана, након чега се повела кратка дискусија о актуелној ситуацији из непосредног окружења ђака и положају српског писма у односу на друга, са инструкцијама да више сазнају о историји писма, писмености и ћирилици - нашем званичном државном писму.
     Бан Ки Мун, бивши генерални секретар УН, изјавио је тим поводом:
 "Писмeнoст људимa дaje oруђe уз пoмoћ кoг мoгу дa унaпрeдe свoj живoт, учeствуjу у oдлукaмa зajeдницe, aли и имajу приступ вaжним инфoмaциjaмa кoje сe тичу сoциjaлнe и здрaвствeнe зaштитe. Писмeнoст изнaд свeгa oмoгућaвa пojeдинцимa дa oствaрe свoja прaвa кao грaђaни и људскa бићa".  
    
Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу Унеско, прогласила је 8. септембар за Међународни дан писмености 1967. године, да би се сваке године, бар на тај дан, истакла важност читања и писмености, како у животу појединца, тако и друштва у целини. Осим тога, Генерална скупштина Уједињених нација је прогласила десетогодишњи период, од 2003 до 2012. године, за декаду у којој ће се посебна пажња посветити овом глобалном проблему.

   Општом декларацијом о људским правима из 1948. године признато је право на образовање, а тиме и право на писменост. Две су декларације отишле још даље, тако је у Декларацији из Персеполиса (1975.) речено: „Писменост није сама себи сврха. Она је темељно људско право”, а Хамбуршка декларација из 1997. наглашава како је писменост, која у ширем смислу обухвата знање и вештине које су потребне свима у свету брзих промена, једно од основних људских права.

    Најновији подаци Унеско-а показују да је више од 900 милиона одраслих људи у свету неписмено. То значи да један од пет пунолетних људи на планети још не зна да чита и пише, а две трећине од тог броја чине жене. Према подацима којима располаже Унеско, чак 113 милиона деце не иде у школу, похађа је нередовно или ју је напустило. Подаци УНЕСКО-а из 2006. године говоре да 75 одсто неписмених становника живи у подсахарским земљама, где женска деца уопште не иду у школу, а следе југозападна и источна Азија и арапске земље.

    У Србији данас има око 1,35 милиона становника без дана школе или само са неколико разреда. Према попису становништва, из 2002. године, у Србији је било више од 20% одраслих преко 15 година старости, који нису завршили основну школу, а чак 50% оних који су завршили само основну или су функционално неписмени. Највиша стопа неписмености бележи се у јужној и источој Србији а поред младих угрожени су и одрасли, углавном жене, изнад 50 година... Међу образованим становништвом у Србији највише је оних који су завршили средњу школу, а свега 6,5 % има факултетску диплому.

   Концепт писмености некада је подразумевао савладавање вештине читања и писања. Од шездесетих година XX века приступа се функционалном описмењавању, које подразумева да особа има могућност да исправно чита, пише и говори уз разумевање, као и да има познавање потребних вештина споразумевања.

   Резултати истраживања и даље показују колико је оних који не поседују елементарно знање писања и читања. Поред младих, образовање, односно пуна писменост одраслог становништва сада је и у развијеним земљама једна од основних тема, јер лобализација светске економије захтева писмене раднике.

   Крајем 20. и почетком 21. века на светску сцену "ступа" и такозвана нова писменост, односно информатичко описмењавање, експлозија нових форми комуникација у врло кратком временском периоду. Ту предњачи развој онога што се назива "Mass Self Communication" (МSC), односно масовна индивидуална комуникација. Технички гледано, МSC је интернет, али исто тако и свет комуникације мобилним телефонима.






    Ученици су добили задатак да осмисле стилизована иницијална слова свога имена. Ево најуспелијих њихових радова: