Мачке
МАЧКЕ
Domaća mačka (Felis catus ili Felis silvestris catus) pripada porodici Felidae zajedno sa tigrovima, lavovima, leopardom, pumom (kuguarom), risom, gepardom itd. Mačka nosi mačiće od 57 do 70 dana i obično trudnoća kod mačaka u proseku traje 66 dana.U jednom okotu najčešće bude 3 do 5 mačeta. Mačići se rađaju slepi i gluvi sa dobro razvijenim čulom mirisa koje im pomaže da pronađu majku i da sisaju. Mače otvara oči 7-10 dana posle rođenja, a nakon treće nedelje, vežba da hoda, spremno je da se igra i istražuje svet oko sebe.
Čišćenje lizanjem je veoma važno kod mačaka i nekada mogu provoditi sate u tome. Na jeziku mačka ima papillae koje su u vidu malih bodljica koje omogućavaju čišćenje krzna nalik na češalj.

Mače otvara oči 7-10 dana posle rođenja, a nakon treće nedelje, vežba da hoda, spremno je da se igra i istražuje svet oko sebe.

Čula
Mačke imaju odličan vid u mraku zahvaljujući sloju tkiva u oku koji se zove – tapetum lucidum. On se nalazi iza retine (mrežnjače) i odbija vidljivu svetlost koja prolazi kroz retinu ponovo nazad kroz retinu u oko i samim tim oko postaje osetljivo na mrak. Kada svetlost sija u oko životinje, zbog tapetum luciduma, zenica izgleda kao da sija.
Svi mačići nakon rođenja imaju plave oči. Boja očiju se menja kako se mače razvija i raste. Kod nekih mačaka se može javiti i heterohromija – gde je jedno oko plavo a drugo oko može biti zeleno, žuto ili braon. Heterohromija nastaje kada određeni gen sprečava granule melanina (pigmenta) da dođu do jednog oka tokom razvoja oka.
Mačke imaju najbolji sluh među sisarima. Mogu da čuju previše visoke ili previše niske tonove koje čak ni ljudi, a ni psi ne mogu čuti, poput zvukova koje proizvodi miš ili neke druge male životinje. Čulo mirisa im je takođe bolje od čula mirisa ljudi.Mačke imaju svega nekoliko kvržica za ukus na jeziku u poređenu sa ljudima. Domaće i divlje mačke imaju gensku mutaciju koja sprečava vezivanje kvržice na jeziku za sladak ukus sa molekulima šećera, pa zbog toga nemaju ukus za slatko.
Kao pomoć u navigaciji i osećaju kod mačke, pokretni brkovi imaju značajnu ulogu. Oni im pružaju informacije o širini prostora i lokaciji objekata u mraku ili dodirivanjem objekata direktno ili osećajem preko vazdušnih struja.
Ishrana
Mačići se odvikavaju i konačno prestaju sa sisanjem nakon 8 nedelje od rođenja. Tada im već rastu zubi i počinju da istražuju hranu njihove majke imitirajući način na koji ona jede. Majka ih uči igranju, lovu i kako da se sami čiste i polako postaju sve više samostalni.
Mačke se uglavnom hrane malim glodarima, pticama, a povremeno unesu male količine trave, kao što to nekada rade i psi.
Postoje različiti tipovi tj. “nijanse” mjaukanja (mjaukanje kada mačka doziva mačiće se razlikuje od mjaukanja kada traži hranu itd), zavisi od situacije u kojoj se mačka nalazi.Za sve mačke je karakterističan zvuk predenja. Zašto mačke predu nije u potpunosti razjašnjeno, ali se smatra da se to dešava kada ne osećaju nikakvu pretnju i kada su opuštene.Mačke još mogu da ispuštaju zvuke poput treperenja jezika pri izgovoru slova r kao rrrrrrr, zatim mogu da riču i reže. Frktanjem izražavaju strah i agresivnost.
Spavanje
Mačići nakon igranja prikupljaju snagu spavanjem. Mačke spavaju više od većine drugih životinja, naročito dok rastu. Trajanje spavanja za vreme dana varira, obično 12–16 sati, a u proseku 13–14. Neke mačke mogu spavati čak 20 sati dnevno.
Najčešće se egipatska mitologija povezuje sa mačkama. Razlog tome je boginja Bast (Bastet), koja je bila poluboginja – polumačka, zbog koje su mačke bile svete životinje u Egiptu.U Egiptu se takođe nalaze i slike domaćih mačaka koje su 3,600 godina stare. Međutim, otkriće grobnice na Kipru 2004. godine, koja je 9,500 godina stara, zapravo ukazuje na prvu vezu između čoveka i ove životinje. U ovoj grobnici su pronađeni ostaci čoveka koji je sahranjen sa mačkom.
Mačke su uobičajni kućni ljubimci u Evropi i Severnoj Americi i iako se za vlasnike mačaka često smatraju žene, istraživanja su pokazala da su vlasnici mačaka podjednako i žene i muškarci.
Sajtovi koji vam mogu biti od koristi ukoliko imate za kućnog ljubimca mačku:
www.mackarica.com
www.veterina.info
www.netbre.info/animals/asc/ishranamacica.html